Diş Çürükleri, Diş Çürümesi ve Dişim Çürüdü Tedavisi

Diş çürükleri diş üzerinde koyu renklenmelerin oluşması ve bu renklenlemeleri oyukların takip etmesi şeklindeki bir süreçtir. Bu süreci her yada geç yaşamayan bir insan yoktur. Diş çürükleri öncesinde alınacak tedbirlerle önlenebildiği gibi oluştuğu durumlarda tedavi ettirilebilmektedir.

Diş çürükleri neden oluşmaktadır ?

Yemek sonrası özellikle şekerli ve unlu yiyeceklerden sonra ağızda kalan bakterilerin oluşturdukları bakteri plağı dişin minesinin bozulmasına, dişin güçsüz ve korumasız kalmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak temizlenmeyen ve bakımı eksik yapılan dişlerde oluşan bakteriler çürüklere ve diş hekimlerinin kavite olarak adlandırdıkları oyuklar oluşmaktadır.

Çürüğe neden olan etkenler nelerdir ?

Önceleri nedeni bilinmeyen diş çürükleri nedensiz bir hastalık olarak adlandırılırken bugün diş çürüklerinin bir çok sebebe bağlı bir hastalık olduğunu biliyoruz. Diş çürüklerine neden olan etkenlerin başında ise;

– Diş plaklarının oluşması

– Karbonhidratlı besin maddelerinin tüketilmesinden sonra gerekli diş bakımının yapılmaması

– Genetik bazı etkenler: Dişin yapısı, tükürükteki bileşenlerin etkileri vb.

Yukarıda saymış olduğumuz etkenlerden herhangi biri diş çürüğüne neden olabilir.

Çürük oluşumunun belirtileri nelerdir ?

Çürük oluşumu koyu rengi, ağrılı olması, sızlaması yada oyulmuş şekli ile hemen anlaşılmaktadır. Bazı durumlarda diş çürümleri içten olabilir. Dışarıdan hiç bir çürüme etkisi görülmezken diş yardımcı tanı cihazları diş röntgeni vasıtası ile teşhis edilebilir.

Diş aralaralında kalan çürüklerde vardır. Bu tür çürükler uzun süre görülmezler ve genellikle bu dişler çürüyerek güçsüzleşir daha sonra yemek yerken yada sert bir cisim ısırıldığında kırılmaya mahruz kalırlar.

Diş hekimine başvurulara nasıl olur ?

Diş çürüğü olduğunda diş hekimine gitmenin en belirgin özelliği ağrıların oluşmasıdır. Ağrılar oluşmadan kişi genellikle diş hekimine gitmemektedir. Ağrılar ise sıcak, soğuk yada ekşi bir şeyler yediğimizde sızlama şeklinde kendisini gösterir.

Çürüklerde ağrıların şiddeti nasıldır ?

Çürük oluşumunda ağrıların şiddeti çürüğe ve kişiye göre değişir. Etken ortadan kaltığı zaman ağrıda duyulmaz. Tedavisi yapılmayan çürüklerde ise ağrılar sürekli olarak devam edecektir.

Diş çürüklerinin ilermesi nasıl olur ?

Çürükler öncelikli olarak dişin üst yüzeyinde başlar. Tedavisi yapılmayan ve ilerleyen çürükler dentin tabakasını aşındırmaya başlar. Dentin tabakası daha fazla organik madde içerdiği için çürükler burada daha fazla yayılır ve ilerler. Çürüklerin ilerleme hızı kişiden kişiye değişmektedir.

Çürükten korunmak için yapılması gerekenler nelerdir ?

Diş çürüklerine karşı önlem almak için yapılması gereken en önemli şey belirli aralıklarla diş hekimi kontrolleridir. Diş hekiminiz dişlerinizin bakımını yapacak varsa diş taşı oluşumlarını önleyecek ve dişlerinizin bakımı hakkında sizleri bilgilendirecektir. Sizler diş hekiminin vermiş olduğu önerilere göre hareket edeceksiniz. Ayrıca günlük olarak diş bakımı, diş ipi kullanımı ve gargara ile dişlerinizle yakından ilgileneceksiniz.

Diş plakları ve şekerli besinlerin çürük oluşumuna neden olmasının sebepleri nelerdir ?

Yapılan araştırmalarla ağızda oluşan diş plağı ile birlikte alınan şekerli yiyeceklerin çürük oluşumunda en önemli faktör olduğu tesbit edilmiştir.

Diş plağı nedir ?

Diş plakları dişlerin boyun kısımlarından ve iki diş arasında görülen beyazımsı kirlerdir.

Diş çürükleri en çok kimlerde oluşur ?

Çürükler herkeste oluşabilir. Burada beslenme alışkanlıkları çok önemlidir. Öğünlerinde yada ara öğünlerde karbonhidratlı besinleri fazla tüketen insanlar çürük oluşumu ile daha çok karşı karşıya kalırlar. Tükürük ve tükürüğün yapısı diş çürükleri ile savaşmada en etkili silahtır. Tükürük miktarını azaltıcı ilaçlar kullanan kişiler çürük tehlikesine daha fazla mahruz kalacaklardır. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını hızlandırdığı için oldukça önemlidir.

Çürüklere karşı bir aşı varmıdır ?

Çürük oluşumu bir çok sebebe bağlıdır. Hangi etkene karşı aşı hazırlandığı bilinmediği için böyle bir aşı türü yoktur. Diş hekimleri ve bilim adamları bu konu hakkında uzun araştırmalar yapmaktadır.

Çürükleri yok eden yada çürük oluşumunu engelleyen antiboyotikler varmıdır ?

Çürük oluşumunu yok eden bir antibiyotik yoktur. Ayrıca antiboyotikler süt dişleri döneminde dişlerin rengini bozarak dişlerin daha koyu bir renk almalarına yol açarlar.

Çürük oluşumuna etkili olan antiseptik gargara varmıdır ?

Çürük oluşumuna karşı en etkili silah diş fırçalarıdır. Gargara bir nebze olsa ağız hijyeni sağlar.

Dişlerin çürümesi nasıl engellenebilir ?

Diş çürüklerinin oluşmasındaki en önemli etken sabah kalktığımızda ve akşam yatarke dişlerin fırçalanmasıdır. Günlük olarak diş ipi kullanımı ve ağız gargarası da diş çürüklerini önlemede etkendir. Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi, çukulata veya diğer şekerli ürünlerin ara öğünlerde değilde ana öğünlerle birlikte alınması önemlidir. Ayrıca diş hekimi kontrolleri ile beraber diş hekiminizin önereceği diş macunu ve diş fırçası kullanılmasıda çürüklerin oluşumuna karşı alınacak önlemler arasında yer almaktadır. Başkasının diş fırçası kullanılmamalı, diş fırçasının kılları orta sertlikte olmalıdır. Diş fırçalama öncesi fırça ıslatılmamalıdır. Her 2-3 ayda bir diş fırçanızı değiştirmelisiniz. Diş macunu ise florür etkili olmalıdır.

Diş çürükleri nasıl tedavi edilir ?

Diş çürükleri kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. Diş çürümelerinde ise geri dönüş yoktur. Çürük tedavi edilmediği müddetçe ilerlmeye ve diğer dişlere doğru yayılmaya devam edecektir. Çürükler diş özüne kadar ilerlemeden önlem alınmalı ve tedavisi yapılarak doldurulmalıdır.

Tedavi sırasında neler yapılır ?

Önce çürük bölge temizlenir

Diş çürükleri fre dediğimiz özel uçlarla temizlenirler.

Temizlenen çürük doldurularak şekillendirilir

Çürük temizlendikten sonra bölgede bişr çukur oluşur bu çukur diş dolgu malzemesi doldurulur ve şekillendirilir.

Diş kontrollerini hangi sıklıkla yaptırmalıyım ?

Çürük oluşumunun kontrol edilmesi ve önceden önlem alınması çok önemlidir. Bu kontrollerin ise yılda en az iki kez olmak şartı ile aralıksız olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan kontollerle çürük oluşumuna neden olan etkenler ortadan kaldırılır. Kişi daha sağlıklı bir diş yapısına kontroller sayesinde ulaşmış olacaktır.