Diş çapraşıklıkları çocukluk döneminde süt dişlerin yerini asıl dişlerin alması ile başlayan bir süreçtir. Bu süreç çocukta bulunan alışkanlıklar ve genetik olarak çocuğa aktarılan özellikler dişlerde çapraşıklıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu süreç mutlaka kontrol altına alınan ve alınması gereken bir süreçtir. Bu süreci en iyi çocuğun ailesi gözlemleyebilir ve takip edebilir.

Bu konuda en ufak bir şüpheniz varsa mutlaka bu süreci bir diş hekimi ile beraber kontrol etmeli yine bu sürece etki edebilecek bir takım önlemleri çocuğuğunuzun asıl dişleri sürülmeye başlamadan almaya çalışmalısınız. Bazı ebeveynler süt dişleri döneminde bu dişlere pek önem vermezler ve bakımını (temizliğini) yapmazlar. Bu durum çok yanlış bir bilgi yada bu konuda yeteri kadar bilinçlenememektedn kaynaklanmaktadır. Süt dişleri yerine sürülecek olan dişlerin öncüsüdür. Bir nevi yerine gelecek olan dişlere rehberlik ederler. Bu dişler ne kadar sağlıklı olursa ve iyi bakılırsa yerine gelecek olan dişlerde o kadar sağlıklı ve bakımlı olacaklardır.

Çocuklarda meydana gelen diş çarpışıklıkları yani dişlerin düzgün sıralanıyor olmayışı ileride bir takım problemlerinde habercisi niteliğindedir. Ne gibi durumlar olşabilir sorusuna ise;

– Çapraşık dişlerden ötürü yemek artıklarının bu bölgere rahat girmesi ve kolay tamizlenememesi sıkça meydana gelen çürümelere neden olur,

– Diş etlerinde ağrılara, hastalıklara ve eklem ağrılarına neden olur,

– Diş tedavilerinin maddi olarak büyük bir külfete ve uzun süren tedavilere neden olur,

Dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların nedenleri nelerdir ?

– Süt dişlerinin yeteri kadar özenli bakılamaması: Süt dişlerine yeteri kadar özen gösterilmemesi ve nasıl olsa geçici dişler olarak görülmesi

– Beslenme bozuklukları: Özellikle çocukların yeteri kadar beslenmemesi ve vitamin takviyesi yapılmaması çene ve yüz yapısında meydana gelen hacimsel küçülmeye ve çenelerinde yeteri kadar yer bulamayan dişlerin birbirinin üzerine binercesine çıkmaya başlamaları

– Çocuğun ağızdan nefes alması: Çocukluk döneminde geçirilen bazı rahatsızlıklar, burunda meydana gelen rahatsızlıklar, solunum yollu güçlüğü çocuğun ağızdan nefes alış verişine ve bu alışkanlıkla beraber alt çenenin öne doğru yerleşmesine neden olur. Öne doğru yerleşen çene ile beraber dil ön dişleri iter dişlerin doğru bir şekilde sürülmelerine engel olur.

– Parmak emme alışkanlıkları: Yeni doğan çocuklarda aşırı derecede emme isteği vardır. Bu istek anne tarafından yeteri kadar karşılanılmadığı zamanlarda bebeklerde parmak emme alışkanlığına dönüşür. Bu durum dişlerin çapraşık olmasına en büyük nedenlerdir.

– Yalancı emzikler: Yalancı emzikler aşırı kullanıldıklarında etki alanında bulunan dokuları zedelemekte ve bu bölgelerde düzensizliklere aynı zamanda ağız kapanış bozukluklarına neden olmaktadır.

– Çocuklarda yatma pozisyonu önemlidir: Çocuklarda yatma pozisyonu çenenin konumu itibari ile çok önemlidir. Yüz üztü yatan bir çocukta çeneye olan baskı artacağı için çenede bir takım yapısal bozukluklara neden olabilir.

– Tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma alışkanlıkları: Bu alışkanlıklar Çenede ve dişlerde tahribatlara ve çapraşıklıklara neden olacaktır

– Diş etlerinde ve damaklarda meydana gelen problemlere bağlı olarak oluşan düzensizlikler

– Süt dişlerinin sağlıklı bakılamamasından dolayı erkenden kaybedilmesi ve oluşan boşluklar

– Hormonal dengesizlikler

– Genetik olarak çapraşık dişlere olan yatkınlık

Yukarıda saymış olduğumuz düzensizlikler dişlerde çapraşıklıklara neden olabilecek etkenlerdir. Süt dişlerinin çıkmaya başladığı ve devamında alınan önlemler ile birlikte çocuğunuzun daha bakımlı sağlıklı dişleri olacaktır.

Çapraşık dişlerde tel tedavisi

Diş çapraşıklıkları ortodontik tel tedavisi ile yaklaşık olarak 1 – 1,5 senede düzeltilebilen bir durumdur. Bu zaman aralıkları dişlerin ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Günümüzde ortodontik tedavileri oldukça kabul görmüş ve ortodontik tedavilerin uygulama alanları teknolojininde ilerlemesi ile son derece gelişmiş ve genişlemiştir. Ortodontik tedavilerde görünmeyen braket ve içten tel tedavileri ile çapraşık diş tedavileri geliştirilmiş daha estetik bir konuma getirilmiştir. Diğer yazılarımızda bu konularla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çapraşık tel tedavisi hangi yaşlarda uygulanır ?

Çapraşık diş tedavilerinde yaş problem değildir. Hasta hangi yaşta olursa olsun bu tedavi uygulanabilmektedir. Erken yaşlarda yapılan tedavilerde aşamalar daha kısa süremekte ve daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Çapraşık diş tedavilerinde görünmeyen diş telleri varmıdır ?

Evet. Son yıllarda en sık tercih edilen çapraşık diş tedavilerinden birisidir. Dişlerin arkasından geçirilen ve dışarıdan belli olmayan diş tel tedavisi ve hareketli takılıp çıkarılabilen apareylerle yapılan tedavi uygulamaları vardır.

Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesidir. Bu uzmanlık alanı kapanış bozukluklukları (malocclusion) olan insanlara çözümler sunar. Ortodontik tedavi genelde braket gibi düzeltici aletler kullanımını içerir.Bu düzeltici aletlerin kullanımı aşağıdaki gibidir:

Dişleri düzeltmekKapanış bozukluklarını düzeltmekBoşlukların kapatılmasıDiş ve dudakları düzgün hizalamak.

Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

Kapanış Bozuklukları

Çoğu insanın dişlerinde sıkışma, çapraşıklık veya düzensiz aralıklar gibi bozukluklar olabilir. Bazı bozuklukla estetik olarak sorun çıkarabildiği gibi, konuşma ve çiğnemede de sorun çıkarabilirler. Bozukluklukların hepsi genetik değildir. Diğer olası sebepler:

Travma – Eğer diş hasar alır, düşer ve daha sonra yerine takılırsa, çevresindeki kemiğe kaynayabilir. Bu duruma “ankiloz” veya kökün kemiğe anormal kaynaması denir. Eğer bu büyümekte olan bir çocuğa olursa dişler düzgün hizalanamayacağından ileride ısırma bozukluğu yaratabilir.Parmak emme ve meme kullanımı – Bu huylar üst dişlerin alt dişlerin önüne geçmesi gibi kapanış bozuklukları yaratabilir.

Bebek dişlerinin erken düşmesi – eğer süt dişleri erken düşerse, kalıcı dişlerin yerini belirleyecek birşey olmadığından bunlar ağız içine doğru kayabilirler. Bazı durumlarda kalıcı dişler sıkışabilir ve sadece bir bölümleri çıkar. Bazen ise kalıcı diş, yanındaki düşen süt dişinin yerine hareket ederek diğer çıkacak dişlerin çıkmasını engelleyebilir.

Neden Ortodontik TedaviOrtodontik tedavi kesinlikle kişisel bir tercihtir. Çoğu insan bu tarz bozuklarla, ortodontik tedaviye başvurmadan yaşayabilir.Ama çoğu insan daha çekici ve düzgün dişlerle kendini daha rahat ve güvenli hisseder ve ortodontik tedavi görüntüyü düzelterek kendine güven yaratabilir.

Estetik prosedürlerin tersine, ortodontik tedavi uzun sürede diş şağlığı da sağlar. Düzgün dişlerle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı daha rahat olduğundan ağız hijyeni daha iyidir. Bu, dişetlerinin dişle birleştiği yerdeki bakterilerden kaynaklanan ve dişetlerine zarar veren gingivitis gibi enfeksiyonların ortaya çıkma riskini de azaltır.

neden diş teli Ayrıca bu sorunu olanların çiğnemeleri de daha verimsizdir. Ciddi durumlarda ise besin parçalama zorlukları bile görülmektedir. Bu hataların düzeltilmesi yiyecekleri çiğnemeyi ve hazmetmeyi kolaylaştırır.

Düzgün yerleşmemiş üst ve alt ön dişler ortodontik tedavi ile düzeltilebilecek konuşma bozuklukları yaratabilirler.

Ortodontik tedavi aynı zamanda arka diş yüzeylerinin hızlı yıpranmasını da engellerler. Kapanma sırasında dişlere aşırı bir yük biner ve eğer ön dişler düzgün kapanmazlarsa arka dişler daha çabuk yıpranır.